Jeżeli dłużnik po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego w dalszym ciągu nie reguluje swoich zaległych zobowiązań, wierzyciel może wszcząć egzekucję komorniczą. Jakie świadczenia może zająć komornik?
Należy pamiętać, że w postępowaniu egzekucyjnym obowiązek wskazania składników majątkowych dłużnika spoczywa na wierzycielu. Dlatego też, to nie komornik decyduje o tym, co zajmie, ale działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji, oraz tytułu wykonawczego, wydanego przez sąd.
Mimo, iż to wierzyciel i sąd decydują o tym, co powinien zająć komornik, to jednak możliwości są ograniczone przepisami prawa. Przeprowadzenie egzekucji komorniczej nie może doprowadzić przede wszystkim do sytuacji, w której dłużnik i jego rodzina, która znajduje się na jego utrzymaniu, pozostaną bez środków do życia.
Dlatego też egzekucji nie będą podlegać w szczególności:
W przypadku wynagrodzenia za pracę komornik nie ma możliwości zajęcia go w pełnej wysokości. Jeśli wynagrodzenie ma pokryć świadczenia alimentacyjne, to komornik może zająć 3/5 jego wartości, w innych przypadkach - maksymalnie 1/2. Wynagrodzenie nie będzie natomiast wcale podlegało egzekucji, jeśli jego wartość nie przekracza najniższej ustawowej wysokości.
Poza wynagrodzeniem i innymi świadczeniami w określonej wysokości, komornik najczęściej zajmuje należące do dłużnika ruchomości. Wśród możliwego do poddania egzekucji sprzętu znajduje się AGD, RTV, pojazdy mechaniczne, komputery, wyposażenie mieszkania itp. Konfiskacie na poczet zapłaty długu mogą zatem podlegać niżej wymienione elementy mienia:
Co ważne, dla komornika nie jest istotne, do kogo należy ruchomość, nie ma on także obowiązku sprawdzać tego stanu rzeczy. Dlatego też, jeśli zdarzy się że egzekucja dotknie sprzętu będącego własnością kogoś innego niż dłużnik, to właściciel może w ciągu miesiąca zwrócić się do sądu i złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne.
Egzekucji komorniczej podlegają także nieruchomości - czyli domy, działki, garaże itp. Oszacowania ich wartości wraz z opisem dokonuje komornik, już po zajęciu danego budynku czy terenu. Następnie biegły sądowy rzeczoznawca dokonuje dokładnej ich wyceny, aby zajęte nieruchomości przekazać do licytacji publicznej.
Należy również pamiętać, że komornik nie może zająć żadnych środków, które uzyskuje się w ramach świadczenia wychowawczego. Do tego grona zalicza się przede wszystkim 500+, a ponadto inne, niżej wymienione świadczenia.