Świadczenia odszkodowawcze przysługują nie tylko osobom bezpośrednio poszkodowanym w wyniku różnych zdarzeń losowych takich jak wypadek komunikacyjny, czy błąd medyczny. Jeżeli następstwem danego zdarzenia była śmierć członka naszej rodziny bądź doznanie przez niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to będziemy mogli dochodzić od sprawcy szkody zapłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej z tytułu zadośćuczynienia za doznane krzywdy.
W przypadku śmierci najbliższego członka naszej rodziny przysługiwało nam będzie roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę w formie jednorazowej wypłaty. Krzywdę należy rozumieć jako ból, cierpienie psychiczne, osamotnienie lub poczucie utraty bezpieczeństwa.
Do grona najbliższych członków rodziny należy zaliczyć dzieci, małżonka, rodziców oraz rodzeństwo zmarłej osoby. Te osoby w pierwszej kolejności będą uprawnione do otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego. Jednakże często zdarza się, że pozycja osób występujących o zadośćuczynienie pieniężne nie jest tak oczywista. Ubezpieczyciel lub sąd każdy przypadek powinien rozpatrzeć indywidualnie i uwzględnić skomplikowaną sytuację rodzinną, w której żyła zmarła osoba. Taka analiza może doprowadzić do sytuacji, w której za najbliższego członka rodziny zostanie uznany również konkubent, dziadkowie, macocha, pasierb, czy synowa.
Zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego można dochodzić od sprawcy zdarzenia, w wyniku którego nastąpiła śmierć osoby najbliższej, a więc np. od sprawcy wypadku komunikacyjnego, od szpitala ponoszącego odpowiedzialność za śmierć pacjenta, czy od pracodawcy, który naruszył swoje obowiązki w zakresie BHP. Co do zasady jednak odpowiedzialność finansowa przechodzi na zakład ubezpieczeń i to do niego należy w pierwszej kolejności kierować swoje roszczenia.
Osoby najbliższe, poza zadośćuczynieniem, mogą ubiegać się również o:
Zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego możemy również dochodzić od sprawcy wypadku, w wyniku którego osoba nam najbliższa odniosła ciężki i nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu. Zadośćuczynienie stanowi w tym przypadku rekompensatę za krzywdę związaną z utratą więzi rodzinnych z bliską nam osobą.
Warto podkreślić, że naruszenie więzi rodzinnych następuje tylko w razie istnienia szczególnie silnego stosunku emocjonalnego i psychicznego o charakterze rzeczywistym i trwałym. A zatem bezpodstawne będzie wystąpienie o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego w przypadku, gdy nie utrzymywaliśmy bliskich relacji z poszkodowaną osobą.
Pierwszym krokiem dochodzenia zadośćuczynienia od ubezpieczyciela jest złożenie odpowiedniego wniosku. Przygotowanie profesjonalnego wniosku wraz z kompletem niezbędnych dokumentów pozwali zwiększyć szanse na szybkie uzyskanie należnego nam świadczenia. Nierzadko udaje się uzyskać satysfakcjonujące świadczenie pieniężne, poprzez podjęcie negocjacji na drodze polubownej. Tym samym sprawa nie zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, co pozwoli uniknąć ponoszenia kosztów sądowych. Niewątpliwie, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika w Warszawie.
Adwokat Wojciech Strojek