Jeżeli w wyniku wypadku samochodowego odnieśliśmy obrażenia, możemy dochodzić zapłaty odpowiednich świadczeń odszkodowawczych. Możemy ubiegać się o zapłatę odszkodowania, zadośćuczynienia, renty z tytułu zwiększonych potrzeb oraz renty uzupełniającej. Co do zasady odpowiedzialność odszkodowawczą za zaistniały wypadek komunikacyjny ponosi jego sprawca, w praktyce jednak odszkodowanie za szkodę komunikacyjną wypłacić będzie musiał ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.
Pierwszym z wymienionych roszczeń jest odszkodowanie. Kwota świadczenia winna w tym przypadku pokrywać wszystkie udokumentowane koszty poniesione wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Od sprawcy wypadku możemy żądać zwrotu następujących kosztów leczenia: - zakupu leków, opatrunków, środków ortopedycznych; - wizyt lekarskich i zabiegów medycznych; - dojazdów do szpitala i rehabilitację; - zakupu sprzętów wymaganych w procesie leczenia; - opieki osób trzecich.
Wysokość kwoty odszkodowania nie może jednak przekraczać kosztów faktycznie poniesionych przez poszkodowanego w związku z wypadkiem.
Kolejnym świadczeniem o jakie możemy się ubiegać jest renta z tytułu zwiększonych potrzeb oraz renta uzupełniająca. Pierwsza jest przeznaczona na środki niezbędne do poprawy stanu zdrowia. Celem drugiego świadczenia jest wyrównanie różnicy w wysokości dochodów osiąganych przez poszkodowanego przed i po wypadku. Renta uzupełniająca w założeniu powinna zrekompensować nam uszczerbek w naszych dochodach.
Obok odszkodowania oraz renty uzupełniającej, możemy również dochodzić zapłaty odpowiedniej kwoty z tytułu zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, na którą składają się nie tylko cierpienia w wymiarze fizycznym, ale również krzywda emocjonalna (cierpienie psychiczne). Wysokość przyznanych zadośćuczynień niekiedy przekracza, kilku czy też kilkunastokrotnie odszkodowania przyznane przez ubezpieczyciela za szkody majątkowe na osobie.
Żadnego z tych roszczeń nie uda nam się jednak wyegzekwować bez kompletnie zebranej dokumentacji, a także fachowej pomocy prawnika. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel podczas procesu rozpoznania szkody opierać się będzie głównie na dokumentacji, jaka zostanie mu przedstawiona przez poszkodowanego. W pierwszej kolejności należy zatem skompletować dokumentację potwierdzającą przebieg wypadku. W tym celu należy wezwać na miejsce zdarzenia policję lub sporządzić możliwie jak najdokładniejsze oświadczenie wskazujące na winę sprawcy oraz spisać jego dane takie jak nr dowodu osobistego, PESEL oraz numer polisy.
Bezpośrednio po zdarzeniu warto jak najszybciej udać się do najbliższej placówki medycznej, w celu przeprowadzania badań powypadkowych. Do specjalisty warto udać się także wtedy, gdy bezpośrednio po wypadku nie odczuwamy żadnych dolegliwości, ponieważ te mogą pojawić się dopiero po upływie pewnego czasu. W trakcie trwania leczenia i rehabilitacji należy również gromadzić dokumentację potwierdzającą szkodę (m.in. rachunki, faktury) oraz tę potwierdzającą stan zdrowia (dokumentacja medyczna, w tym wyniki badań i historie choroby).
Niestety proces dochodzenia zapłaty roszczeń odszkodowawczych bywa trudny i czasochłonny. Dość częstą praktyką jest zaniżanie odszkodowania przez ubezpieczycieli. W niektórych przypadkach wartość wypłaconego odszkodowania podlegała zaniżeniu nawet o 80%. Aby skrócić czas oczekiwania na odszkodowanie oraz zwiększyć jego wysokość warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej. Prawnik będzie bronił naszych interesów w postępowaniu sądowym z ubezpieczycielem. Ponadto w oparciu o specjalistyczną wiedzę będzie oddalał absurdalne nieraz dowody przytaczane przez agentów chcących uniknąć bądź zaniżyć wysokość należnej nam kwoty.
Adwokat Wojciech Strojek